Читання 4 клас. Тема уроку: "Казка Божени Нємцової «Сіль дорожча за золото»."

09.01.2015 19:01

 

Мета:

·                       ознайомити з особистістю і творчістю видатної чеської письменниці Божени Нємцової, викликати інтерес до її книжок;

·                       удосконалювати читацькі навички, відпрацьовувати способи та якість читання;

·                       вчити складати план та стисло переказувати;

·                       вчити узагальнювати, робити оцінні судження;

·                       домогтися усвідомлення головної думки казки;

·                       виховувати морально-етичні почуття.

 

Обладнання: виставка книг "Золота книга казок" і  "Срібна книга казок", ПК, проектор.

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Психологічне налаштування

1. Подивилися на мене,

Усміхнулися усі.

Хто готовий до роботи?

Хто бадьорий?

Молодці!

 

– Налаштуймося на урок, повторюючи за мною:

Сьогодні у мене все добре. У мене гарний настрій, гарні думки. Я робитиму тільки хороші справи.

 

Вправа «Очікування»

 

– Що ви очікуєте від уроку?

– А я очікую, що ви будете гарно і точно висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти, злагоджено працювати.

 

ІІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок

1. Конкурс прислів’їв (про слово, дружбу, родину)

2. Вправи на розвиток і контроль дихання

– Прочитайте прислів’я подумки, на одному мовному видиху.

Без хліба не ситно, без солі не смачно.

Хліб і сіль їж, а правду ріж.

– Поясніть кожне прислів’я.

 

3. Артикуляційно-слухові вправи

Прочитайте прислів’я з питальною інтонацією, передайте подив, радість під час читання.

 

4. Робота над фразеологізмом

– Поясніть фразеологізм

Сипати сіль на рану.

 

5. Відгадування загадки

Прочитайте загадку, роз’єднуючи слова, і відгадайте її.

Уводіросте, уводікохається,уводувпаде – водизлякається.

 

Гра «Читалочки – криптограми»

Сіль дорожча за золото

6. Метод «Прес»

   – Чи погоджуєтеся із цим висловом?

 Я вважаю…

Тому що…

Отже…

 

7. Гра «Асоціація»

З чим асоціюється слово "сіль"? (сніг, риба, кухня, їжа, смак)

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми ознайомимося з творчістю видатної чеської письменниці Божени Нємцової і прочитаємо казку «Сіль дорожча за золото».

На уроці ми будемо удосконалювати читацькі навички, уміння складати план і стисло переказувати, збагатимо словниковий запас синонімами.

 

1. Ознайомлення із життям і творчістю письменниці

А) Експерти вивчали життя і творчість Божени  Нємцової, підготували доповідь.

Б) Прочитайте самостійно про життя Божени Нємцової с. 106.

В)Дайте відповіді на такі питання:

· Де народилася і жила письменниця?

· Яке справжнє ім’я Божени Нємцової?

· Який вплив на майбутню письменницю мала бабуся?

· Що письменниця підготувала і видала для дітей?

 

Фізкультхвилинка

1) Гра «Перевтілення»

Пройдися,

-  як грізний лев,

-  як хитра лисичка,

-  як полохливий заєць,

-  як гордий  півень.

2)Спробуй зобразити ситуації:

-  пити гаряче молоко,

-  їсти морозиво,

-  приймати подарунок.

 

3)Вправи для очей.

 

5. Робота над змістом казки

1) Словникова робота

Прочитайте нове слово, яке зустрінеться в тексті та його значення.

 

2) Тлумачення виразів.

З’єднайте вирази – синоніми:

 

 

Гаряче любив     

Сивина припорошила

Снага до життя 

Гідна стати

         

бажання жити

дуже сильно любив

достойна стати

посивіло волосся

 

 

3) Опрацювання першої частини

– Зараз ви прочитаєте першу частину казки, читайте уважно, бо маєте дати відповідь на питання.

1.Читання частини ланцюжком

2. Робота над текстом

- Хто дійові особи казки?

- Чи можете визначити, хто буде головним персонажем?

- Чому?

- Яке рішення хотів прийняти король?

- З яким питанням звернувся до дочок?

- Як кожна дочка описала свою любов до батька?

- Чия відповідь йому не сподобалася?

- Як король покарав Марушку?

- Чому щирі слова доньки батько прийняв за образу?

- Коли король дозволив їй повернутися?

- Прочитайте питальні речення, окличні.

- Знайдіть порівняння.

- Який заголовок можна дати першій частині?

 

3. Інтерактивна методика «Передбачення за ключовими виразами»

- Що, на вашу думку, станеться далі ?

- Які докази знаєте, щоб зробити таке передбачення?

- Який заголовок можна дати першій частині?

 

  4. Опрацювання другої частини

 Гра «Оркестр». Робота над текстом

- Який новий персонаж з’явився у цій частині?

- Де Марушка зустріла стару бабусю?

- Поясніть слово "віщунка".

- Як бабуся допомогла дівчині ?

- Що їй передбачила ?

- Знайдіть, якими рисами характеру наділила письменниця дівчинку.

- Який заголовок можна дати другій частині?

 

5. Опрацювання третьої частини

1. Гра «Земля – небо»

– Читаючи цю частину, подумайте, які питання можна поставити?

2. Гра «Ти – мені, я – тобі» (питання – відповідь)

3. Який заголовок дасте третій частині ?

 

6.  Опрацювання четвертої частини

1) Мовчазне читання

– Уважно прочитайте наступну частину, готуючись до гри «Порушена послідовність»

 

2) Гра «Порушена послідовність»

і) Ви дали мені мудрі поради…

іі)  Марушка хотіла їй ще раз подякувати…

ііі) Одного дня вона й каже Марушці…

іv) Марушка взяла прутика…(3 ,1 , 4 ,2 )

 

3) Взаємоперевірка.

4) Який заголовок дамо четвертій частині?

 

7. Переказ прочитаної частини за планом – стисло

 (ланцюжком)

 

V. Міркування

- Що вас вразило, схвилювало, про щось нагадало в цій казці?

- Яку іншу назву можна придумати ?

 

VІ. Підсумок уроку

- З якою казкою ми ознайомилися?

- Хто автор?

- На чиєму боці ваші симпатії? Чому?

 

VІІ. Домашня робота

1. Знайдіть у казці той момент, коли батько змінює свою думку. Які можуть бути наслідки цієї зміни. Поміркуйте.

2. Підготуватися до детального переказу частини казки.

3. Гра « Продовж речення»

- Мені сподобалося…

- На мене справило враження…

- Найкраще мені вдалося на уроці…

- Як ваш настрій? Зобразіть його на своєму обличчі.