Читання 4 клас. Тема уроку: "Казка Божени Нємцової «Сіль дорожча за золото»."
Мета:
· ознайомити з особистістю і творчістю видатної чеської письменниці Божени Нємцової, викликати інтерес до її книжок;
· удосконалювати читацькі навички, відпрацьовувати способи та якість читання;
· вчити складати план та стисло переказувати;
· вчити узагальнювати, робити оцінні судження;
· домогтися усвідомлення головної думки казки;
· виховувати морально-етичні почуття.
Обладнання: виставка книг "Золота книга казок" і "Срібна книга казок", ПК, проектор.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Психологічне налаштування
1. Подивилися на мене,
Усміхнулися усі.
Хто готовий до роботи?
Хто бадьорий?
Молодці!
– Налаштуймося на урок, повторюючи за мною:
Сьогодні у мене все добре. У мене гарний настрій, гарні думки. Я робитиму тільки хороші справи.
Вправа «Очікування»
– Що ви очікуєте від уроку?
– А я очікую, що ви будете гарно і точно висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти, злагоджено працювати.
ІІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок
1. Конкурс прислів’їв (про слово, дружбу, родину)
2. Вправи на розвиток і контроль дихання
– Прочитайте прислів’я подумки, на одному мовному видиху.
Без хліба не ситно, без солі не смачно.
Хліб і сіль їж, а правду ріж.
– Поясніть кожне прислів’я.
3. Артикуляційно-слухові вправи
Прочитайте прислів’я з питальною інтонацією, передайте подив, радість під час читання.
4. Робота над фразеологізмом
– Поясніть фразеологізм
Сипати сіль на рану.
5. Відгадування загадки
Прочитайте загадку, роз’єднуючи слова, і відгадайте її.
Уводіросте, уводікохається,уводувпаде – водизлякається.
Гра «Читалочки – криптограми»
Сіль дорожча за золото
6. Метод «Прес»
– Чи погоджуєтеся із цим висловом?
Я вважаю…
Тому що…
Отже…
7. Гра «Асоціація»
З чим асоціюється слово "сіль"? (сніг, риба, кухня, їжа, смак)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми ознайомимося з творчістю видатної чеської письменниці Божени Нємцової і прочитаємо казку «Сіль дорожча за золото».
На уроці ми будемо удосконалювати читацькі навички, уміння складати план і стисло переказувати, збагатимо словниковий запас синонімами.
1. Ознайомлення із життям і творчістю письменниці
А) Експерти вивчали життя і творчість Божени Нємцової, підготували доповідь.
Б) Прочитайте самостійно про життя Божени Нємцової с. 106.
В)Дайте відповіді на такі питання:
· Де народилася і жила письменниця?
· Яке справжнє ім’я Божени Нємцової?
· Який вплив на майбутню письменницю мала бабуся?
· Що письменниця підготувала і видала для дітей?
Фізкультхвилинка
1) Гра «Перевтілення»
Пройдися,
- як грізний лев,
- як хитра лисичка,
- як полохливий заєць,
- як гордий півень.
2)Спробуй зобразити ситуації:
- пити гаряче молоко,
- їсти морозиво,
- приймати подарунок.
3)Вправи для очей.
5. Робота над змістом казки
1) Словникова робота
Прочитайте нове слово, яке зустрінеться в тексті та його значення.
2) Тлумачення виразів.
З’єднайте вирази – синоніми:
Гаряче любив
Сивина припорошила
Снага до життя
Гідна стати
бажання жити
дуже сильно любив
достойна стати
посивіло волосся
3) Опрацювання першої частини
– Зараз ви прочитаєте першу частину казки, читайте уважно, бо маєте дати відповідь на питання.
1.Читання частини ланцюжком
2. Робота над текстом
- Хто дійові особи казки?
- Чи можете визначити, хто буде головним персонажем?
- Чому?
- Яке рішення хотів прийняти король?
- З яким питанням звернувся до дочок?
- Як кожна дочка описала свою любов до батька?
- Чия відповідь йому не сподобалася?
- Як король покарав Марушку?
- Чому щирі слова доньки батько прийняв за образу?
- Коли король дозволив їй повернутися?
- Прочитайте питальні речення, окличні.
- Знайдіть порівняння.
- Який заголовок можна дати першій частині?
3. Інтерактивна методика «Передбачення за ключовими виразами»
- Що, на вашу думку, станеться далі ?
- Які докази знаєте, щоб зробити таке передбачення?
- Який заголовок можна дати першій частині?
4. Опрацювання другої частини
Гра «Оркестр». Робота над текстом
- Який новий персонаж з’явився у цій частині?
- Де Марушка зустріла стару бабусю?
- Поясніть слово "віщунка".
- Як бабуся допомогла дівчині ?
- Що їй передбачила ?
- Знайдіть, якими рисами характеру наділила письменниця дівчинку.
- Який заголовок можна дати другій частині?
5. Опрацювання третьої частини
1. Гра «Земля – небо»
– Читаючи цю частину, подумайте, які питання можна поставити?
2. Гра «Ти – мені, я – тобі» (питання – відповідь)
3. Який заголовок дасте третій частині ?
6. Опрацювання четвертої частини
1) Мовчазне читання
– Уважно прочитайте наступну частину, готуючись до гри «Порушена послідовність»
2) Гра «Порушена послідовність»
і) Ви дали мені мудрі поради…
іі) Марушка хотіла їй ще раз подякувати…
ііі) Одного дня вона й каже Марушці…
іv) Марушка взяла прутика…(3 ,1 , 4 ,2 )
3) Взаємоперевірка.
4) Який заголовок дамо четвертій частині?
7. Переказ прочитаної частини за планом – стисло
(ланцюжком)
V. Міркування
- Що вас вразило, схвилювало, про щось нагадало в цій казці?
- Яку іншу назву можна придумати ?
VІ. Підсумок уроку
- З якою казкою ми ознайомилися?
- Хто автор?
- На чиєму боці ваші симпатії? Чому?
VІІ. Домашня робота
1. Знайдіть у казці той момент, коли батько змінює свою думку. Які можуть бути наслідки цієї зміни. Поміркуйте.
2. Підготуватися до детального переказу частини казки.
3. Гра « Продовж речення»
- Мені сподобалося…
- На мене справило враження…
- Найкраще мені вдалося на уроці…
- Як ваш настрій? Зобразіть його на своєму обличчі.